PRÁVO, 07.04.2005 - Miloslav Hradil - str. 12 Obec Luká chce zviditelnit moravské Lidice

Pomoci jí může i sdružení Javoříčko
Nové kulturní a turistické středisko chce vybudovat obec Luká ve své místní části Javoříčko, které bývá často označováno za moravské Lidice. Přestože sem přijíždějí každý rok tisíce návštěvníků, kteří míří do místních jeskyní či k pomníku a hrobu obětí javoříčské tragédie, zatím zde takové středisko chybí a turisté nemají v místě k dispozici některé potřebné služby. „Chceme, aby i díky novému středisku vešlo Javoříčko ještě více do povědomí jako turistické centrum. Návštěvníkům chceme nabídnout více služeb i možnost zhlédnout malou expozici o historii obce, zejména pak tragédii, k níž tu došlo na konci války,“ řekl starosta Luké Alois Kovář (nez.). Zázemí pro turisty Vybudování nového střediska má podle něj stát přibližně čtrnáct miliónů korun a Luká chce na jeho výstavbu získat 90 procent nákladů z prostředků Evropské unie. „Pokud s žádostí uspějeme, investice by mohla být hotova do konce příštího roku,“ uvedl starosta. Projekt předpokládá mj. rozšíření parkoviště poblíž pomníku a výstavbu nového objektu, kde by turisté měli k dispozici mj. mapy a informace o zajímavostech Javoříčka i o možnostech výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí. „Náš záměr má podporu mikroregionu Litovelsko, jehož jsme členy, a jednáme i s okolními mikroregiony,“ poznamenal Kovář. Jen do jeskyní v Javoříčku, které patří k nejkrásnějším u nás, zavítá každý rok padesát až šedesát tisíc turistů. Jen několik stovek metrů od vchodu do jeskyní se tyčí skála pojmenovaná díky svému vzhledu Zkamenělý zámek. V celé oblasti je krásná příroda, nedaleko je mj. hrad Bouzov.
Při propagaci Javoříčka jako turistického centra bude Luká spolupracovat mj. i s občanským sdružením Javoříčko, u jehož zrodu byli loni na podzim zejména potomci obětí javoříčské tragédie. Nyní jsou jeho členy téměř všichni občané Javoříčka starąí patnácti let. „Víme, že jen samotná péče o parkovou úpravu okolo pomníku a hrobu obětí je pro obecní pokladnu velkou zátěží, a proto chceme při úpravě pietního místa pomáhat. Naším cílem je také přispět ke zvýšení turistického ruchu, vytvoření nových pracovních příležitostí a chceme také pečovat o vzhled obce. Rádi bychom také vydali vzpomínkovou brožuru k 60. výročí vypálení obce. Realizace záměrů však závisí na tom, zda se nám podaří sehnat od sponzorů potřebné finanční prostředky,“ řekl Právu předseda sdružení, student čtvrtého ročníku pardubické Fakulty ekonomickosprávní Martin Vyhlídal.
Věc piety Podle Kováře by sdružení mohlo pomoci mj. také při získávání historických materiálů pro připravovanou expozici. „Její otevření je žádoucí. Je to i věc piety. Přijíždějí sem i cizinci, kteří neskrývají své rozpaky nad tím, že se na místě nemohou dozvědět nic o tom, k čemu tu na sklonku války do&scaronlo,“ dodal starosta. Nacisté 5. května 1945 povraždili v Javoříčku vąechny muže ve věku 15 aľ 76 let. Bylo jich 38. Zároveň tu vypálili a do značné míry i pobořili v podstatě všechny domy. Zatímco v roce 1937 měla obec 33 domů a 174 obyvatel, o deset let později jen tři domy a 12 obyvatel. Dnes jich tu žije 46. Tragédii, k níľ tu došlo, připomínala na přelomu 70. a 80. let minulého století vedle pomníku i malá expozice ve zdejší bývalé škole. Pak však byla zrušena. PRÁVO - Miloslav Hradil

Text Martin Vyhlídal

© Bobik