Javoříčko památník

Javoříčko památník
Javoříčko památník, Foto: Facebook.com

Památník obětí druhé světové války v Javoříčku je národní kulturní památka České republiky. Památník byl vytvořen v roce 1955 akademickým sochařem Janem Třískou a architektem Miroslavem Putnou. Památník má podobu sousoší šesti postav v nadživotní velikosti, které stojí v kruhu a byl vytvořen na památku 38 obětí zavražděných nacisty 5.5.1945. Bohužel památník byl vytvořen na základě socialistické ideologie a je pravdou, že dnes by si zasloužil modernější zpracování, jako třeba i starý komín zaslouží nové oplechování.

Masakr Javoříčko

Temným dnem dějin obce Javoříčko je 5.květen 1945, kdy do obce vtrhli zlobiví němečtí nacisté, obec vyrabovali, vypálili a většinu z jejích obyvatel zavraždili. Ze dne na den se tak poměrně velká obec stala malinkatou a vlastně až do dnešního dne se nijak výrazněji nerozrostla a ani neobnovila.

Proč Němci obec vypálili není do dnešního dne úplně jasné. Ale nejpravděpodobněji bylo důvodem to, že se nacisté domnívali, že obyvatelé Javoříčka spolupracovali s partyzány a nebo je alespoň někteří z nich skrývali.

Vesnice byla brzy ráno obklíčena a předtím než byla zapálena, tak Němci vyrabovali vše, co se ve stavením ukrývalo a také obyvatelům sebrali všechny peníze, které u sebe měli. Na modré obloze se tak objevil černý mrak dýmu. Vlastně jen dvě budovy byly ušetřeny a to byla škola a kaplička. Celkem bylo popraveno 38 mužů starších 18ti let, kteří by si tak dnes mohli zahrát v casinu. Ženy a děti byly z obce vyhnány a museli utíkat směrem na Veselíčko. Údajně nebyl popraven akorát nejstarší obyvatel obce, aby o tragédi mohl vyprávět. To ale bohužel také není ověřená informace.

V roce 1955 zde bylo zřízeno pietní místo – Památník obětí druhé světové války.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *